پنجمین نشست کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های علمی بین‌المللی با روسیه برگزار شد

پنجمین نشست کارگروه ملی همکاری‌های علمی بین‌المللی با کشور روسیه به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی و با حضور دکتر نصیری قیداری؛ رئیس دانشگاه شهید بهشت، دکتر نجفی؛ رایزن علمی ایران در روسیه، دکتر غلامی؛ نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر کریمیان؛ مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی و نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز عضو کارگروه روسیه، روز سه‌شنبه 27 خرداد ماه 1399، به‌صورت مجازی برگزار گردید.

در این نشست ابتدا دکتر نصیری قیداری، ضمن اعلام آغاز به کار «اتاق فکر روسیه» از امروز در دانشگاه شهید بهشتی، بر لزوم اهمیت گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی با کشور روسیه تاکید نمود.

سپس دکتر کریمیان در سخنانی کوتاه ضمن ارائه گزارشی از چهارمین جلسه نشست کارگروه روسیه که در تاریخ 5 بهمن ماه 1398 به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده بود، به تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص تصمیمات جلسه مذکور پرداخت.

در ادامه دکتر نجفی نیز ضمن اعلام فرصت‌های همکاری موجود با کشور روسیه، حول دو محور اصلی بورس دول کشور روسیه و آموزش زبان روسی و همچنین تمهیدات صورت گرفته در خصوص ساماندهی این امر نکاتی را بیان کرد.

پس از ایشان مهندس پارسی زاده سرپرست واحد دیپلماسی علمی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، به ارائه گزارشی در خصوص «فراخوان‌های مشترک با بنیاد پژوهش‌های بنیادین روسیه (RFBR)» پرداخت.

سپس دکتر غلامی با برشمردن فرصت‌های موجود در کارگروه همکاری‌های علمی بین‌المللی با کشور روسیه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر لزوم همکاری گسترده‌تر دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور جهت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مذکور تاکید نمود.

«فعالیت مشترک با روسیه در قالب اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر» و «راه‌اندازی رشته مشترک با همکاری پنج دانشگاه روسی» به ترتیب موضوع سخنرانی دکتر بانی مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه گیلان و دکتر رحیم‌نژاد مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه نوشیروانی بابل بود که در ادامه نشست پیگیری شدند.

پیش از برگزاری جلسه پرسش و پاسخ، دکتر ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به ارائه گزارشی در خصوص «چشم‌انداز فناوری و نواوری در روسیه امروز» پرداخت.

در نهایت جلسه با پرسش و پاسخ سایر اعضای کارگروه و جمع بندی از سوی دکتر کریمیان پایان یافت.