دومین فراخوان طرح‌ های پژوهشی مشترک ایران و روسیه منتشر شد

به گزارش صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) و بنیاد پژوهش های بنیادی روسیه (RFBR) در دومین فراخوان مشترک خود، از پروژه های پژوهشی مشترک در زمینه های علمی ریاضیات؛ فیزیک و اخترشناسی؛ شیمی و مواد پیشرفته؛ زیست شناسی، بیو انفورماتیک و علوم شناختی؛ علوم زمین (با تمرکز بر مطالعات قطب جنوب و دریاچه خزر)؛ تاریخ، باستان شناسی، قوم شناسی و انسان شناسی؛ اقتصاد؛ زبان‌شناسی و مطالعات فرهنگی؛ فناوری اطلاعات، سیستم های کامپیوتری و هوش مصنوعی؛ مکانیک و هوافضا و مطالعات پیشرفته نفت و گاز ، در چارچوب ضوابط فراخوان حمایت به عمل می آورند. 

ضوابط فراخوان به شرح زیر می‌باشد:

 • پژوهشگران ایرانی می توانند از تاریخ 24 دی 1398 تا 6 فروردین 1399 پروپوزال های مشترک خود را در سامانه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ثبت نمایند. جهت دریافت نمونه فرم پروژه‌های مشترک بر روی لینک کلیک فرمایید. ارسال پروپوزال نهایی پژوهشگران ایرانی تنها از طریق سامانه صندوق میسر خواهد بود.

 • پژوهشگر اصلی ایرانی باید عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه ها یا پژوهشگاه های ایران بوده و پژوهشگر اصلی روسی نیز باید در یکی از پژوهشگاه ها یا دانشگاه های کشور روسیه اشتغال داشته باشد. مسئولیت یافتن پژوهشگر روسی در بازه زمانی اعلام شده فراخوان، بر عهده خود پژوهشگر می باشد.

 • آن دسته از پژوهشگرانی که طرح جاری بین المللی در سامانه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور دارند، مجاز به ارسال پروپوزال در این فراخوان نمی باشند.

 • آن دسته از پروژه های پیشنهادی که امکان اجرای آنها در ایران و  بدون مشارکت همکار روسی وجود داشته باشد، در اولویت حمایت این فراخوان قرار نخواهند گرفت.

 • کلیه پروپوزال ها باید به‌صورت جداگانه به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (توسط پژوهشگر ایرانی) و RFBR (توسط پژوهشگر روسی) ارائه شوند. درخواست‌هایی که فقط از یک جانب ارائه شده باشد مورد ارزیابی قرار نخواهند گرفت.

 • مشارکت پژوهشگران جوان (دانشجویان دکترا و پژوهشگران پسادکترا) به عنوان همکار در پروژه های پژوهشی دارای اولویت می‌باشد.

 • حداکثر زمان اجرای هر پروژه سه سال بوده و حداکثر حمایت برای پژوهشگران ایرانی هر پروژه پژوهشی مبلغ دو میلیارد ریال در نظر گرفته شده است؛ این حمایت شامل خرید تجهیزات نخواهد شد.

 • در این فراخوان حداکثر 20 پروژه پژوهشی مورد حمایت مشترک قرار خواهد گرفت. زمان اعلام نتایج فراخوان 25 اَمرداد 1399 و شروع پروژه های مصوب شهریور ماه 1399 می باشد.

  اطلاعات تماس پژوهشگران ایرانی:

  سرکار خانم زهرا احسانی

  کارشناس مطالعات علمی و روابط بین الملل، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

  تلفن: 82161112، ایمیل: ehsani.s@insf.org

  اطلاعات تماس پژوهشگران روسی:

  Dmitry Mazin

  Russian Foundation for Basic Research

  International Relations Department

  Division of Multilateral International Programs and Cooperation on Post-Soviet Area

  Senior Expert

  mazin@rfbr.ru

  +7 (499) 995-14-69 (ext.1612)